I am writing a history of women judges in Texas.
These are some of the 300 I've found, and I lack at least that many more. I
won't write biographical information about all, but I will about those for whom
I find a source for that information. If you know/knew these women or their
families, please contact me. The list here
will be updated as I add to the database. Barbara B. Rollins,
barbara@sharpwriters.com, Home: 325-698-0687 Work: 325-518-5108. Thanks!
Judge |
Court |
Location |
When? |
Ophelia "Birdy" Harwood |
Municipal |
Marble
Falls, Burnet Co. |
1917 |
Mrs. Mary
C. Robertson |
JP #3 |
Maverick
Co., Eagle Pass |
11/2/1922 |
Juliet
Barron Crump, Mrs. A. L. |
JP |
Gaines
County |
1924 |
Beulah
Taylor |
JP |
Harrison
Co. (Marshall) |
3/2/1925 |
Helen
Marion Therrel Viglini |
Municipal
|
Who
knows? |
1925 |
Mrs. Mary
H Peel |
JP #8 |
Kaufman
County (Kemp) |
1926 |
Dollie M.
Ray |
JP |
Lipscomb
County |
1928 |
Mrs.
Carl, Mrs. M. A. |
JP |
Harrison
Co. (Marshall) |
1930 |
Mrs. Don
Crow |
JP |
Bell
County |
1931 |
Betty
Dunman |
JP |
Chambers
co. |
1932 |
Mrs. A.
S. Crump |
JP |
Cottle
County |
1933 |
Mrs.
Turner/ Lola? |
JP #2 |
Comanche
Co. |
11/6/1934 |
Iris
Loraine Stokes (Mrs. R. F.) |
JP #4 |
Randall
Co. |
6/11/1934 |
Eclan
Smith |
JP #6 |
Robertson
Co. Franklin |
1/1/1935 |
Mary M.,
Mrs. George L. |
JP |
Crane Co |
11/3/1936 |
Rosa H.,
Mrs. A. S. Vankirk |
JP #1 |
Fannin
Co. Bandera |
5/11/1936 |
Grace
Holt (Mrs.) |
JP |
Rockwall
Co. |
9/13/1937 |
Velma
Davenport (Mrs. Fred) |
County |
Wise
(Decatur) |
5/17/1938 |
Miss
Virginia Young/Granger |
JP |
Brewster
Co., Marathon |
11/8/1938 |
Lillian
(Mrs. Clem) |
JP #2 |
Kaufman
County (Forny) |
1938 |
Grace
Deweese Seely |
JP 1 |
Rockwall,
Rockwall Co. |
11/8/1938 |
Elizabeth
Freeman |
JP 1 |
Falls
Co., Marlin |
11/8/1938 |
Mrs.
Mabel Yeates-Dryden |
JP 1 |
Terrell
Co., Sanderson |
11/8/1938 |
Mrs. Lena
C. Duller |
JP 4 |
Matagorda
Co., Blessing |
11/8/1938 |
Mae
Ballard Flesher |
JP 4 |
Randall
County |
11/8/1938 |
Mrs.
Jessie Tunstall |
JP 4 |
Ward Co.,
Pyote |
11/8/1938 |
Marion
(Mrs. G. M.) Florence |
JP 2 |
Rusk Co.,
Overton |
1/23/1939 |
Miss
Agnes Sagebiel |
Special |
Gillespie
& San Saba Co. |
2/10/1939 |
Mrs.
Lizzie Hahn |
JP |
Columbus
Co., Columbus |
10/25/1950 |
Miss Ruby
Koen |
JP 1 |
Hamilton
Co., Hamilton |
8/22/1940 |
Mrs. Luis
Varela |
JP 3 |
El Paso
Co., Socorro |
11/5/1940 |
Mrs. Z.
E. Shaw |
JP 6 |
Hardin
Co., Thicket |
11/5/1940 |
Hilda
Huber |
JP 7 |
Austin
Co., Belleville |
4/1/1940 |
Miss
Nettie Kinney |
Special |
Bexar Co. |
3/9/1940 |
Laura Lee
Hampshire Phillips |
County |
Brazoria
County |
1941 |
Miss
Lucille Hannold |
JP 4 |
Brewster
Co., Hot Springs |
3/10/1941 |
Esma
Morris Cash |
JP |
Garza
County |
1942- |
Mrs.
Mildred Kirk |
JP 1 |
Dimmit
Co., Carrizo Spg. |
11/23/1942 |
Mrs. A.
A. Green |
JP 3 |
Brewster
Co., Marathon |
11/3/1942 |
Mrs. W.
E. Pakerson |
JP 3 |
Johnson
Co., Joshua |
11/3/1942 |
Mrs.
Jennie Ross |
JP 3 |
Clay Co.,
Petrolia |
1/3/1942 |
Mary Lee
Bradley |
JP 4 |
Moore
Co., Sunray |
11/5/1940 |
Mrs.
Beatrice R. McCormick |
Co |
Navarro
County |
5/13/1944 |
Mrs.
Marion A. Lawson |
County |
Red River
Co. |
4/27/1944 |
Mrs.
Ellie Bonner Rolston |
County |
Angelina
Co. |
6/3/1944 |
Mrs. J.
M. Barron |
JP |
Colttle
Co., Paducah |
11/7/1944 |
Grace
Hendricks |
JP |
Ector
County |
11/7/1944 |
Clarence
LaGrove Holland |
JP |
Panola
Co., Logansport |
11/7/1944 |
Aileen Jo
Gibson |
JP 3 |
Upton
Co., McCamey |
11/7/1944 |
Ella C.
Fischer |
JP 5 |
Bexar
Co., Van Ormy |
11/7/1944 |
Mrs. C.
T. Towns |
JP 6 |
Robertson
Co., Franklin |
11/7/1944 |
Mrs.
Abbie Copeland |
JP 7 |
Clay Co.,
Shannon |
|
Mrs.
Henrietta H. Johnson |
JP 7 |
Wilson
Co., Stockdale |
2/14/1944 |
Miss
Kathleen Joerges |
Special |
Ft. Bend
Co. |
1/24/1945 |
Dora E.
Cobb |
JP |
Taylor
Co., Merkel |
4/9/1945 |
Hellen E.
Wright |
JP |
Limestone
Co., Mexia |
8/13/1945 |
Helen
Wade |
JP 5 |
Carson
Co., Groom |
11/7/1944 |
Ollie Mae
Cunningham/Fleming |
JP 8 |
Callahan
Co., Putnam |
12/14/1945 |
Mrs.
Hattie B. Hunt |
JP |
Kenedy
Co., Armstrong |
11/11/1946 |
Mrs.
Homer Moon |
JP 6 |
Callahan
Co., Cross Plains |
11/5/1946 |
Mrs.
Berneice Seale |
JP 1 |
Hardin
Co., Kountz |
11/5/1946 |
Pearl M.
Wade |
JP 2 |
Ochiltree
Co., Perryton |
11/5/1946 |
Mrs.
Frances Watson |
JP 4 |
Sherman
Co., Stratford |
11/5/1946 |
Mrs. Lena
Tullis |
JP |
Kerr
County, Center Poing |
11/5/1946 |
Billie
Davis |
JP 1 |
Bastrop
Co., Smithville |
1/13/1947 |
Mrs. J.
J. Lucy |
JP 5 |
Gregg
Co., Longview |
11/19/1947 |
Mrs.
Eunice or Ennis Mitchell |
JP 6 |
Robertson
Co. Franklin |
12/20/1947 |
Johnnie
Johnson Sweeten |
County |
Edwards
Co., Rock Spgs |
7/28/1948 |
Mrs.
Henry A. Busk |
County |
Robertson
County |
6/4/1948 |
Mrs. Jim
Holleman |
JP 1 |
Leon Co.,
Centerville |
11/2/1948 |
Mrs. Dora
Rogers |
JP 3 |
Palo
Pinto Co., Gordon |
11/2/1948 |
Lena York |
JP 3 |
Jack Co.,
Jacksboro |
11/2/1948 |
Mrs. Ada
N. Traylor |
JP 4 |
Taylor
Co., Bradshaw |
11/2/1948 |
Mrs. L.
O. Fowler |
JP 5 |
Tarrant
Co., Ft. Worth |
11/2/1948 |
Mrs. J.
H. Craig |
JP 8 |
Ellis
Co., Italy |
11/2/1948 |
Bonita
Moore Potter |
JP |
Potter
County |
1949 |
Miss Anne
Elizabeth Davis |
Special |
Medina
Co. |
8/23/1949 |
Vera P.
Street |
Special |
Kaufman
Co. |
4/9/1949 |
Mrs. R.
M. Leath |
County |
Rusk Co.,
Henderson |
11/7/1950 |
Mrs. W. P. Midkiff |
County |
Gonzales
County |
11/18/1950 |
Mrs. Ivy
Wilkinson |
JP 1 1 |
Potter
Co., Amarillo |
11/7/1950 |
Helen M.
Lee |
JP only |
Ochiltree
Co., Perryton |
11/7/1950 |
Mrs. R.
E. Franklow |
JP 1 |
Walker
Co., Huntsville |
11/7/1950 |
Mrs.
Stephen Tucker |
JP 1 |
Harrison
Co., Elysian Flds |
11/7/1950 |
Mrs. Zela
S. Cathings |
JP 1 2 |
Johnson
Co., Cleburn |
11/7/1950 |
Mrs. John
Starnes |
JP 2 |
Madison
Co., Midway |
11/7/1950 |
Mrs. Fay
Castleberry |
JP 3 |
Van Zandt
Co., Wills Point |
11/13/1950 |
Mrs. Alma
Walters |
JP 4 |
Crane Co |
11/7/1950 |
Mrs. W.
H. Neimeyer |
JP 8 |
Van Zandt
Co., Edgewood |
4/10/1950 |
Mrs. J.
L. Beard |
JP 2 |
Talor
Co., Tuscola |
12/10/1951 |
Charlye
O. Farris |
Special |
Wichita
County |
1952 |
Jean
Strawn |
County |
Archer
County |
1952 |
Mrs. H.
H. Janszen |
JP |
Jim Wells
Co., Orange Gv. |
11/4/1952 |
Mildred
Barnes |
JP 1 1 |
Rockwall,
Rockwall Co. |
11/4/1952 |
Jettie
Lee Lockhart |
JP 2 |
Crane Co |
11/4/1952 |
Mrs.
Edmundo Barrera |
JP 1 |
Jim Hogg
Co. |
11/4/1952 |
Mrs.
Emmie K. Fountain |
JP 1 |
Orange
County, Orange |
11/4/1952 |
Mrs.
Estelle Le Sassier |
JP 1 |
Falls
Co., Reagan |
11/4/1952 |
Mrs. M.
E. Broome |
JP 1 1 |
Rusk Co.,
Henderson |
11/4/1952 |
Mrs.
Edward Vaughn |
JP 2 |
Winkler
Co., Wink |
11/4/1952 |
Miranda
(Mrs. C. C.) Travis |
JP 3 |
Nacadoches
Co., Garrison |
11/4/1952 |
Mrs. Earl
C. Jones |
JP 4 |
Limestone
Co., Mexia |
11/4/1952 |
Bernice
J. Allen |
JP 5 |
McClennan
Co, McGregor |
11/4/1952 |
Louise
Sharp |
JP 5 |
Calhoun
Co., Pt O'Connor |
11/4/1952 |
Mrs. J.
N. Lawrence |
JP 8 |
Taylor
Co., Shep |
11/4/1952 |
Mrs.
Lucille Burnap |
JP 6 |
Williamson
Co., Taylor |
4/20/1953 |
Mrs. Joe
C. Allen |
JP |
Smith
Co., Tyler |
11/2/1954 |
Alene Griffin |
JP |
Lamb Co.,
Earth |
11/2/1954 |
Mrs. D.
M. Campbell |
JP only |
Dawson
Co., Lamesa |
11/23/1954 |
Mrs. Ruby
J. Jones |
JP Only |
Castro
Co., Dimmit |
11/2/1954 |
Bertha
Pavlicek |
JP 1 |
Silverton,
Briscoe Co. |
11/2/1954 |
Mrs. E.
A. Vance |
JP 1 |
Gray Co.,
Lefors |
7/12/1954 |
Mrs.
Austin Coffman |
JP 2 |
Howard
Co., Coahoma |
11/2/1954 |
Mrs.
Doris Ellison |
JP 2 |
Crane Co |
11/2/1954 |
Mrs.
D'Troy Peters |
JP 2 |
Denton
Co., Pilot Point |
11/2/1954 |
Minnie
Lee Redwine |
JP 2 |
Collin
Co., Farmersville |
11/2/1954 |
Ila Gooch |
JP 3 |
Crane Co |
11/2/1954 |
Mrs.
Maude Rogers |
JP 3 |
Jackson
Co., Ganado |
11/2/1954 |
Della
Stewart |
JP 3 |
Jasper
Co., Kirbysville |
11/2/1954 |
Inez
Elouise Green |
JP 4 |
Crane Co |
11/2/1954 |
Isabel Saenz |
JP 4 |
Starr
Co., San Isidro |
11/2/1954 |
Gertrude
Stephens |
JP 4 |
Upton
Co., McCamey |
11/2/1954 |
Mrs. C.
W. Fuqua |
JP 8 |
Grimes
Co., Shiro |
11/2/1954 |
Mrs.
Clara Gray |
JP 8 |
Harrison
Co., Waskom |
11/2/1954 |
Ann Green |
Municipal
|
Houston |
1954 |
Mrs. May
O. Riley |
JP 1 |
Lytle,
Atascosca Co. |
2/17/1956 |
Mrs. H.
A. Cannon |
JP 2 |
Shelby
County, Shelbyville |
6/11/1956 |
Mrs. R. E. Mills |
JP 2 |
Wood Co.,
Mineola |
2/1/1956 |
Mrs.
Blanche A. Hibbert |
JP 3 |
Kenedy
Co., Armstrong |
5/14/1956 |
Mollie
Counts |
JP 6 |
San
Jacinto Co., Pt. Blank |
8/13/1956 |
Bonnie
Murrell |
County |
Sterling
Co. |
12/16/1957 |
Beth
Wright |
DR #1 |
Dallas |
6/15/1957 |
Fannie
Belle Moye Eastin |
JP |
Jefferson
County |
9/23/1957 |
Mildred
W. Cunningham |
JP only |
Roberts
Co., Miami |
10/14/1957 |
Mrs. E.
P. (Percy) Williams |
JP 2 |
Rusk Co.,
Overton |
7/1/1957 |
Margaret
Flowers Lockhard |
JP 8(2) |
Hidalgo
Co., Pharr |
6/10/1957 |
Mrs.
Pearl Mason |
Special |
San
Augustine Co. |
7/16/1957 |
Mrs.
Charlotte T. Stack |
Special |
Reeves
County |
9/4/1957 |
Oma
Puckett |
JP |
Red
River, Annona |
11/4/1958 |
Reba
Grace |
JP 1 |
Crane Co |
11/4/1958 |
Mrs.
Gladys Pafford |
JP 1 |
Gray Co.,
Lefors |
11/4/1958 |
Ethel
Skillin |
JP 1 |
Sherman Co.,
Stratford |
11/4/1958 |
Mary Edna
Barker |
JP 2 |
Crane Co |
11/4/1958 |
Mrs.
Viola Carmichael |
JP 2 |
Scurry
Co., Fluvanna |
11/4/1958 |
Mrs. Ray
F. Cooksey |
JP 2 |
Gaines
Co., Seagraves |
11/7/1958 |
Thelma
Jones |
JP 2 |
Parmer
Co., Friona |
11/4/1958 |
Mrs.
Frank Lawrence |
JP 2 |
Lubbock
Co., Slaton |
11/4/1958 |
Mrs.
Murray McCain |
JP 2 |
Rupton
Co., Rankin |
11/4/1958 |
Mrs. T.
E. McCann, Sr. |
JP 2 |
Howard
Co., Coahoma |
11/4/1958 |
Ruby
Stone Springer |
JP 2 |
Eastland
Co., Ranger |
11/4/1958 |
Mrs.
Ottice Tucker |
JP 2 |
Angelina
Co., Pollok |
11/4/1958 |
Mrs. Dora
Sisk |
JP 3 |
Lubbock
Co., Idalou |
1/27/1958 |
Mary
Elizabeth Teague |
JP 3 |
Crane Co |
11/4/1958 |
Mrs.
Gladys Brazzil |
JP 4 |
Panola
Co., DeBerry |
11/4/1958 |
Mrs.
Shirley Spruill |
JP 4 |
Andrews
Co. |
11/4/1958 |
Mrs.
Martha Hoijer |
Special |
Cooke
County |
2/6/1958 |
Kathleen
Hale |
JP 2 |
Tarrant
Co., Arlington |
8/17/1958 |
Mrs.
Claude Turlington |
JP 3 |
Rusk Co. |
2/2/1959 |
Estella
L. Trevino |
JP 6(1) |
Hidalgo
Co., Edinburg |
1/6/1959 |
Nora M.
Brown |
JP 4 |
Culberson
Co., Kent |
11/8/1960 |
Mrs.
Lottie Jordy |
JP 1 |
Montgomery
Co., Willis |
5/2/1960 |
Cathryn
J. Waller (Cassie Jo) |
JP 1 |
Ft. Bend
Co., Redmond |
11/8/1960 |
Mrs.
Pearl Owen |
JP 1(2) |
Wilbarger
Co., Vernon |
11/8/1960 |
Mrs. J.
F. Beal |
JP 2 |
Colorado
Co. |
11/8/1960 |
Mrs. A.
L. Hills |
JP 2 |
Dallam
Co., Dalhart |
11/8/1960 |
Mrs. Mary
Lea Smith |
JP 2 |
Yoakum
Co., Denver City |
11/8/1960 |
Mrs. Faye
Elveston |
JP 3 |
Jasper
Co., Kirbyville |
12/1/1960 |
Esther
Gonzales |
JP 3 |
Frio Co.,
Moore |
11/8/1960 |
Martha
Williams |
JP 3* |
Hartley
Co. |
11/8/1960 |
Mrs. J.
D. Foster |
JP 4 |
Rains
Co., Point |
11/8/1960 |
Pearline
Harris |
JP 4 |
Oldham
Co., Adrian |
11/8/1960 |
Mrs.
Winnie Costlow |
JP 5 |
Rusk
County |
1/27/1960 |
Ima
McFarland |
JP 5 |
Burleson
Co., Lyons |
1/10/1960 |
Emma
Pinkard Buckner |
JP 7 |
Polk Co.,
Leggett |
11/8/1960 |
Mrs. Lee
Simes/Hilda Sims |
JP 7 |
Grimes
Co., Bedias |
7/11/1960 |
Mrs. W. P.
Williams |
JP 3 |
Montgomery
Co., Magnolia |
3/16/1961 |
San
Juanita Villarreal |
JP |
Jim Hogg
Co., Guerra |
11/13/1961 |
Mrs.
Willie Mae Morawietz |
JP 1 |
Guadalupe
Co., Seguin |
9/5/1961 |
Mabel
Grey Howell |
municipal
|
Houston |
1961 |
Margarite
Divine |
JP |
Zapato
Co., Lopeño |
11/6/1962 |
Mrs.Dale
Harbin/Lanelle Tackett |
County |
Erath
County |
11/6/1962 |
Dorothy
Westbrook |
JP |
Angelina
Co., Pollok |
3/14/1962 |
Doris
Chamberlain |
JP 1 |
Langtry
Co., Val Verde |
11/6/1962 |
Mrs. W.
R. Hough |
JP 1 |
Dallam
Co., Texline |
11/6/1962 |
Mrs. R.
K. Jackson |
JP 1 |
Colorado
Co., Columbus |
11/6/1962 |
Mrs.
Monnie Ray McSpadden |
JP 1 |
Upton
Co., Rankin |
11/6/1962 |
Mrs.
James L. Merritt |
JP 1 |
Terrell
Co., Dryden |
11/6/1962 |
Clara L.
Sorsby |
JP 1(1) |
Bowie
Co., Texarkana |
11/6/1962 |
Ernistine
(Tina) Villanueva |
JP 1(1) |
Jim Wells
Co., Alice |
11/6/1962 |
Mrs.
Geneva Davis |
JP 2 |
Crane Co |
11/6/1962 |
Mabel
Frankum |
JP 2 |
Wharton
Co., Glen Flora |
11/6/1962 |
Mrs. J.
D. Foster |
JP 2 |
Walker
Co., Huntsville |
11/6/1962 |
Mrs. Wanda Mills |
JP 2 |
Kenedy
Co., Riviera McGill |
11/6/1962 |
Leslie
Psencik |
JP 2 |
Jackson
Co., Ganado |
11/6/1962 |
Mrs.
Ellen K. Vick |
JP 2 |
Brazoria
Co., West Col. |
11/6/1962 |
Mrs. Tom
Black Hill |
JP 3 |
Panola
Co., DeBerry |
11/6/1962 |
Dora
Vinyard |
JP 3 |
Scurry
Co., Ira |
11/6/1962 |
Maud
Chandler |
JP 3(1) |
Houston
Co., Radcliff |
11/6/1962 |
Mrs.
Olivia A. Villarreal |
JP 3(1) |
Brooks
Co., Encino |
11/6/1962 |
Mrs. Rose
P. Ansley |
JP 4 |
Rockwall
Co., Royse City |
11/6/1962 |
Mrs. A.
H. Boenig |
JP 4 |
Bexas
Co., Converse |
11/6/1962 |
Mrs. Nora
M. Boyd |
JP 4 |
Culbertson
Co., Kent |
11/6/1962 |
Mrs. Earl
Creager, Sr. |
JP 4 |
Loving
Co., Mentone |
11/6/1962 |
Ruth Gray |
JP 4 |
Counston
Co., Lovelady |
11/6/1962 |
Elzie
Robertson Immel |
JP 4 |
Lipscomb
Co., Higgins |
11/6/1962 |
Rose
Peterson |
JP 4 |
Shelby
Co., Joaquin |
11/6/1962 |
Mrs.
Doris Boyd |
JP 5 |
Panola
Co., Tenaha |
11/6/1962 |
Eula L.
Caldwell |
JP 5 |
Eastland
Co., Gorman |
11/6/1962 |
Mrs.
Austin Coffman |
JP 5 |
Rusk Co.,
Laneville |
11/6/1962 |
Mrs. Ed
S. Kotch |
JP 5 |
Robertson
Co., Bremond |
11/6/1962 |
Erma
Langston |
JP 5 |
Chambers
Co, Mt Belvieu |
11/6/1962 |
Mary S.
Long |
JP 5 |
Parker
Co., Aledo |
11/6/1962 |
Mrs. E.
S. Allen |
JP 6 |
Navarro
Co., Richland |
11/6/1962 |
Mary
Dugat |
JP 7 |
Chambers
Co., Winnie |
11/6/1962 |
Christine
Kowerske |
JP 8 |
Robertson
Co., Calvert |
11/6/1962 |
Ida Mae
Sims |
JP 1 |
Kleberg
Co., Kingsville |
8/19/1963 |
Mrs. Mae
Shields |
JP 1-1 |
Hunt Co.,
Greenville |
1/1/1963 |
Eva Lena
Hill |
JP 3 |
Brewster
Co., Marathon |
6/10/1963 |
Virgie
Mae |
JP 7 |
Hudspeth
Co. |
11/14/1963 |
Marguerite
Braziel |
JP |
|
11/3/1964 |
Hallie
Stillwell |
JP 1 |
Brewster
Co., Alpine |
11/3/1964 |
Mrs. Bill
Watson |
JP 1 |
Gray Co.,
Lefors |
11/12/1964 |
Mary Francis
Hamiter |
JP 2 |
Harrison
Co., Waskom |
11/3/1964 |
Mrs. A.
G. Cox |
JP 3 |
Hunt Co.,
Wolfe City |
11/3/1964 |
Lucille
Killough |
JP 3 |
Parmer
Co., Bovina |
11/3/1964 |
Mrs. Sid
Reeder |
JP 4 |
Bordon
Co., Gail |
11/3/1964 |
Miss
Audrey Poulos |
Special |
Bowie |
5/12/1964 |
Dora Adams
Creech |
County |
Shelby
County |
2/24/1965 |
Mrs. Jama
L. Gandy |
County |
Newton
Co. |
3/29/1965 |
Mrs. Fred
Adams |
JP 2 |
Howard
Co., Coahoma |
5/13/1965 |
Beulah
Zoe Dennis |
JP 2 |
Winkler
Co., Wink |
6/14/1965 |
Mrs. J.
E. Ross |
JP 5 |
Panola
Co., Carthage |
1/5/1965 |
Mrs. Dean
Risinger |
JP 2 |
Kenedy
Co., Riviera McGill |
3/14/1966 |
Mrs.
Leota Warden |
JP 2 |
Parker
Co., Springtown |
3/25/1966 |
Mrs.
Claudie Blackman |
JP 3 |
Waller
Co., Riverside |
1/24/1966 |
Robbie
Bell Hoffer |
JP 5 |
Goliad
Co., Goliad |
2/21/1966 |
Ann King |
JP 6 |
Dallas
Co., Dallas |
11/14/1966 |
Mary Pearl Williams |
Municipal |
Travis Co., Austin |
1966 |
Geraldine
Browder Tennant |
Master |
Harris |
1967 |
Josephine
Jameson |
Municipal |
Abilene |
1969 |
JoAnn
Strauss |
Municipal |
Abilene |
1969 |
Teresa
Palacios |
JP |
McAllen
area |
1970 |
Frederica
Wyatt |
Municipal
|
Junction |
1972 |
Rebecca
King |
County |
Dallam
County |
1977 |
Marilyn
Camacho |
JP |
Atascosa
County |
1977 |
Rebecca
Jenkins |
JP/Co. |
Hamilton |
1977 |
Harriet
Murphy |
Municipal
|
Austin
(Travis County) |
1978 |
Sue
Holland |
CCL |
Collin |
1979 |
La Vern
McCann |
County |
Hockley
Co. |
|
Robyn
Smajstrla |
County |
Baylor
Seymour |
|
Hettie
Faye George |
County |
McCullough |
1979 |
Mrs. Roy
Scudday |
County |
Fort
Davis Co. |
1979 |